Mazury są oazą dziewiczej przyrody, w której króluje zieleń lasów i błękit jezior. Nie byłyby jednak wystarczająco atrakcyjne bez uroku miasteczek i luksusu hoteli. Bo tylko dzięki takiemu połączeniu można uznać, nie bez przesady, że jest tam wszystko, czego potrzeba do wymarzonego wypoczynku.

Odpowiedź na pytanie, czy warto się udać na Mazury, może być zatem tylko twierdząca. Lista atrakcji tego regionu jest tak długa, że z powodzeniem wypełniłaby program kilku wyjazdów. Odkrywanie zabytków, przemierzanie leśnych szlaków, żeglowanie po mazurskich jeziorach czy pobyt w luksusowym spa to tylko niektóre pomysły na spędzenie wolnego czasu w “zielonych płucach Polski”. Co wybrać spośród tak wielu możliwości? Oto mała podpowiedź.

Zwiedzanie Suwałk

Suwałki to nieduża miejscowość nazywana "polskim biegunem zimna". Malowniczo otoczona jeziorami i lasami, może się także pochwalić kilkoma ciekawymi zabytkami. Ich listę otwiera okazała kontrkatedra św. Aleksandra z XIX w., która przykuwa uwagę nietypową dla tego typu obiektów kolumnadą w fasadzie. Miejscem nie do przeoczenia jest także popularny deptak z Aleją Gwiazd Bluesa.

Odkrywanie atrakcji Augustowa

Zaledwie 30 km na południe od Suwałk leży Augustów, miasto kojarzone najczęściej z zabytkowym Kanałem Augustowskim. Ten stukilometrowy szlak wodny łączący Wisłę z rzeką Niemen cieszy się mianem pomnika historii i bez wątpienia należy do największych atrakcji miasta. Wykorzystuje się go do organizacji rejsów turystycznych. Przeprawa po tej malowniczej trasie dostarcza wielu wrażeń, których kulminacyjnym momentem jest pokonanie śluzy wodnej. Na tym nie kończą się jednak atrakcje Augustowa. Obowiązkowo trzeba tam spróbować swoich sił w jeździe na nartach wodnych - miasto może się poszczycić pierwszym, profesjonalnym wyciągiem do uprawiania tego sportu. Poza tym turystów kuszą urokliwe bulwary i plaża miejska nad jeziorem Necko.

Na zielonym szlaku Mazur

Największym walorem Mazur jest jednak ich niesamowite bogactwo przyrodnicze. Za jeden z najcenniejszych skarbów regionu należy uznać Biebrzański Park Narodowy. To największy tego typu obszar chroniony w Polsce, przez który przebiega aż 600 km szlaków turystycznych. Można je pokonać pieszo, rowerem lub kajakiem, zachwycając się przy tym niesamowitym pięknem krajobrazu. Za cel wędrówki warto obrać XIX-wieczną Twierdzę Osowiec z ciekawym muzeum.

Nie byłoby także sławy Mazur, gdyby nie jeziora, których jest tam aż 1063. Region nie bezzasadnie szczyci się zatem dumną nazwą Krainy Tysiąca Jezior. Do najbardziej znanych należą Mamry, Śniardwy, Niegocin. Przyciągają turystów jak magnes, choć często okazuje się, że nie przewyższają pod względem atrakcyjności mniej popularnych zbiorników wodnych By się o tym przekonać, wystarczy wybrać się nad urokliwe jeziorko Mała Guzianka.

Relaks nad wodą i nie tylko

Doskonałym miejscem na wypoczynek nad brzegiem błękitnej wody, w cieniu natury jest także luksusowy dwór, siedlisko i apartamenty Masuria Arte. Ośrodek sąsiaduje z pięcioma jeziorami i zapewnia dostęp do prywatnego jeziora - idealnego, aby przemierzyć je żaglówką, łódką czy kajakiem. Na tych, którym zamarzy się urozmaicenie wypoczynku na świeżym powietrzu, czekają komfortowy basen i rozluźniające jacuzzi. Są one częścią ekskluzywnego centrum spa, oferującego relaksacyjne masaże z aromaterapią oraz zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem nowoczesnych technik i wysokiej jakości preparatów. Dawka przyjemności w luksusowych warunkach to najlepszy sposób na zyskanie zdrowia, witalności i dobrego samopoczucia.

Po tak spędzonym dniu wymarzony odpoczynek przyniosą przestronne, jasne i estetycznie urządzone wnętrza apartamentu, z którego rozciąga się malowniczy widok na zieloną okolicę. Subtelne dekoracje rustykalne tworzą domową atmosferę, a gustowne i komfortowe umeblowanie nadaje pomieszczeniu elegancji i luksusu. Szerokie, wygodne łóżko obiecuje spokojny, zdrowy sen, który może przerwać jedynie myśl o świeżym śniadaniu na bazie naturalnych produktów własnego wyrobu, podawanym w eleganckiej, hotelowej restauracji, Masuria Arte to idealne miejsce dla osób, ceniących sobie bliskość natury, prywatność i domowe warunki w najwyższym standardzie.