Atrakcje turystyczne mazur

Mazury - atrakcje turystyczne

Mazury to bardzo popularna kraina etnograficzno-historyczno która lezy w Polsce połnocno - wschodniej, w województwie warmińsko-mazurskim. Niezwykle malownicze atrakcje turystyczne Mazur, zwanych także Krainą Tysiąca Jezior, która obejmuje Pojezierze Mazurskie oraz Pojezierze Iławskie z ogromną liczbą jezior.
Mazurolandia i Park Miniatur Warmii i Mazur
Mazurolandia to Mazurski Park Atrakcji położony niedaleko Kętrzyna, w Gierłoży. Jak na swojej stronie pisze właściciel - miejsce to łączy dobrą zabawę oraz poznawanie zabytków, kultury czy historii całego regionu Warmińsko-Mazurskiego.

Wilczy Szaniec - Kwatera Hitlera
Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze) - W lipcu 1940 roku twórca "Organisation Todt" generał major dr inż. Fritz Todt otrzymał zadanie budowy tajnego obiektu, bunkrów w Gierłożu (niem. Die Görlitz). Inżynierowie Todta byli znakomitymi specjalistami od budowy umocnień wojskowych i bunkrów jak w Mamerkach i właśnie slatego to właśnie jemu zlecono przygotowanie jednego z najsłynniejszych i najtajniejszych obiektów II Wojny Światowej - kwatery kętrzyńskiej nazwanej "Wilczym szańcem" - "Die Wolfschanze".

Zabytkowe mosty w Stańczykach - cennik, godziny otwarcia, mapa dojazdu

zabytkowe mosty w Stańczykach

Północne krańce Mazur należą do najrzadziej odwiedzanych zakątków kraju. Właśnie tu, wśród uroczych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się wybudowane w latach 1912(lub 1914)-1917 zabytkowe mosty - potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy (31km).

Mamerki: bunkry Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych

Mamerki: bunkry Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych

Bunkry w Mamerkach oraz kwatera Wehrmachtu zostały wybudowane w latach 1940-1945 w odległości około 18km w kierunku wschodnim od domniemanej kwatery Hitlera, w lesie, nieopodal miejscowości Mamerki nad Kanałem Mazurskim. Bunkry które można zwiedzać znajdują się po prawej stronie drogi Kętrzyn - Węgorzewo. Na terenie obiektu, jest parking niestrzeżony, gdzie można zaparkować samochód oraz rozpocząć zwiedzanie kwatery. Wszystko w zależności od czasu jakim dysponujemy i zainteresowania.

rezerwat Żubrów i Stacja Hodowli Żubrów w Wolisku
Ośrodek Hodowli Żubra (243 ha) w Nadleśnictwie Borki powstał w roku 1953r. Pierwsze żubry do zagrody w Wolisku zostały przywiezione w 1956r. z Niepołomic przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk. W 1969r. rozpoczęto wymianę żubrów na czystej krwi (białowieskie). W trakcie remontu ogrodzenia w 1977r. żubry uciekły poza ogrodzenie do lasu i wówczas zaczęła się hodowla na wolności.