Szukasz atrakcji w wakacje? Pojedź i poznaj Mazury! Znudziły Wam się już oklepane, zagraniczne wczasy spędzane na zatłoczonej plaży, gdzie pomiędzy ludźmi ciężko jest nawet dostrzec te słynne „złote piaski”? Może wyjątkowo ogranicza Was zbyt krótki urlop, by wyjechać gdzieś dalej? Albo pragniecie odkryć piękne zakątki Polski, o które nawet byście nie podejrzewali naszego kraju? Wszystkich łaknących nowych doznań zapraszamy na Mazury! Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to przede wszystkim jeziora, żeglarstwo i dużo słońca. Jednak poza piękną opalenizną i odetchnięcia świeżym powietrzem możesz zyskać również wspaniałe wspomnienia i poznać ciekawe fakty dotyczące tej części Polski. Tak starsi jak i młodsi turyści znajdą na Mazurach coś dla siebie!  

Jakie atrakcje turystyczne czekają dzieci w Krainie Mazur?

Jeżeli chcesz, by Twoje dziecko miało udane wakacje, zabierz je na Mazury. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich obfituje w strzeżone kąpieliska, gdzie najmłodsi pod czujnym okiem ratownika mogą szaleć bez obaw. Jeżeli Mazury są Ci obce, lepiej nie strzelać na ślepo szukając miejsca pobytu, a zacząć od pewniaków.

czaster jachtow

Dlatego właśnie polecamy Ci zacząć od Giżycka. Jest to jedno z głównych miejsc turystycznych w tamtym rejonie. Oprócz wspomnianych kąpielisk, dzieciom z pewnością przypadnie do gustu wesołe miasteczko, które znajduje się zaledwie 5 minut spacerem od plaży.

Miłośnicy rollercoasterów będą zachwyceni! Sklepiki z pamiątkami kuszą na każdym kroku mnogością kolorów, a wata cukrowa i gofry wydają się opanowywać całe Giżycko... Jednak wiedząc, że nie dla każdego rodzica będą to pozytywy – nie ma strachu! W mieście jest sporo miejsc, gdzie można zjeść pełnowartościowy i smaczny posiłek.

Przenieśmy się na chwilę do Mikołajek, gdzie obok Hotelu Gołębiewskiego znajduje się stadnina konna, w której dzieci mogą zobaczyć i dotknąć konia czy kucyka i odbyć przejażdżkę na grzbiecie tego wspaniałego stworzenia.

Skoro już o Hotelu Gołębiewskim, nie można nie powiedzieć kilku słów o Tropikanie, czyli o parku wodnym pełnym zjeżdżalni, basenów pod gołym niebem oraz dla najmłodszych klientów: brodzików.

Jakie atrakcje turystyczne czekają dorosłych na Mazurach?

Skoro jesteśmy już w Mikołajkach w parku wodnym Tropikana, trzeba zaznaczyć, że nie tylko dzieci będą miały okazję do dobrej zabawy. Dorośli mogą się zrelaksować w licznych saunach – do wyboru do koloru: sauna parowa, eukaliptusowa, ziół alpejskich, śniegowa...

szanty mazury

Co kto lubi! Ponadto Tropikana słynie ze swoich różnorodnych jacuzzi. Dla sportowców są też dwa baseny pływackie, z których jeden znajduje się na zewnątrz budynku. Polecamy skorzystać z niego kiedy pogoda dopisuje – po wynurzeniu się można odpocząć na leżaku przy basenie w otoczeniu zielonych drzew.

Zrelaksować można się również na wygodnym leżaku w jaskini solnej przy akompaniamencie uspokajającej muzyki. Oprócz gwarantowanego wyciszenia, możecie liczyć również na gładszą skórę, na którą sól ma zbawienny wpływ.

Po wyjściu z Tropikany, gdzie z pewnością zdążyliście już zgłodnieć, Mikołajki czekają już na Was i kuszą licznymi restauracjami, które uplasowane są nad samym brzegiem jeziora. Wieczorem można wziąć również udział w jednym z licznych koncertów szantowych, by jeszcze lepiej poczuć mazurski klimat!

Kiedy już starczy Wam mikołajkowych rozrywek, odwiedźcie jedno z licznych Mazurskich muzeów - szczególnie warta uwagi jest twierdza Boyen w Giżycku, która stanowi jeden z największych zabytków na całych Mazurach.

Wieża ciśnień w Giżycku również jest miejscem wartym uwagi. Można wejść na samą górę, gdzie z tarasu widokowego rozciąga się piękna panorama na jedno z największych jezior na Mazurach: Niegocin.

Dodatkowo co rok w Giżycku odbywa się inscenizacja bitwy z okresu Wielkiej Wojny, której towarzyszą pokazy kaskaderskie, kawaleria konna oraz ciężkie karabiny maszynowe. Całe widowisko jest warte uwagi, więc jeżeli odwiedzicie Mazury w sierpniu, nie zapomnijcie wpaść do Giżycka!

Jakie atrakcje podczas żeglowania po Mazurach?

Nieważne jednak ile ma się lat, są takie atrakcje na Mazurach, które przyciągają niezależnie od wieku! Wiele osób jadąc nad jeziora decyduje się na czarter jachtu lub motorówki. Dzięki temu mogą jeszcze bardziej poczuć zew przygody i na przykład wybrać się na Jezioro Śniardwy. Jak wiadomo jest to największe polskie jezioro, jednak choć jego powierzchnia przekracza 1300 hektarów, nawigując po Śniardwach należy bez ustanku mieć się na baczności, jest to bowiem jezioro bardzo płytkie.

Dlatego też warto trzymać się wyznaczonego szlaku żeglugowego, gdyż skaliste mielizny czyhają na zbłąkanych i nierozważnych wędrowców na każdym kroku. Podczas jednej z naszych Ekspedycji zwiedziliśmy Śniardwy wzdłuż i wszerz, więc możemy zapewnić, że choć żeglować trzeba tam z rozwagą, to jak najbardziej warto odwiedzić to malownicze jezioro.

Wieczorami przy okazji kolacji warto wybrać miejsce, w którym będzie szansa wzięcia udziału w koncercie szantowym. Najlepiej jednak żeglarskie pieśni brzmią przy ognisku i dźwiękach gitary.

Jest na mapie takie miejsce, którego nie znajdziecie w żadnym przewodniku, a stanowi najbardziej rozrywkowy punkt na Mazurach. Jest to oczywiście obóz żeglarski! Nieważne czy to obóz żeglarski dla młodzieży, czy kolonia żeglarska dla dzieci, czy też żeglarski rejs dla dorosłych – każdy może przeżyć u nas niezapomniane przygody.

Oprócz spędzenia wakacji na jachcie, wdychania świeżego powietrza i złapania opalenizny, obóz żeglarski pomoże Wam także w zdobyciu żeglarskich umiejętności. Pod czujnym okiem jednego z naszych instruktorów nauczycie się jak w bezpieczny i odpowiedzialny sposób prowadzić jacht żaglowy.

Obozy żeglarskie ze Szkołą Puntovita łącza w zrównoważony sposób przyjemne z pożytecznym: odpoczywając w gronie rówieśników można jednocześnie nauczyć się podstaw żeglarstwa i zdać egzamin na patent Żeglarza Jachtowego. Młodzież i dzieci na naszych obozach z pewnością będą mieli okazję odwiedzić Giżycko wraz z jego wieżą ciśnień i Mikołajki, w których największą atrakcją dla najmłodszych stanowi Tropikana – popularny aquapark należący do Hotelu Gołębiewskiego.

obozy zeglarskie puntovita

Na koniec warto jeszcze dodać, że choć szanty wykonywane przez profesjonalistów w mazurskich tawernach mają w sobie pewien urok, jednak nigdzie nie brzmią lepiej niż przy ognisku przy zacisznym brzegu, daleko od portowego zgiełku, dlatego zapraszamy serdecznie: przyjedźcie zobaczyć Mazury w naszej odsłonie i sami się przekonajcie jak przyjemne może być żeglarstwo na Mazurach!

Źródło: lider zeglarstwa